Jedním z prvních výrobců, kteří změnili operační systém, byla již před mnoha lety firma Zebra Technologies. Důvod byl jednoduchý. Microsoft, výrobce tehdy nejrozšířenějšího operačního systému Windows, oznámil postupný útlum podpory svého systému pro mobilní terminály. Je třeba také podotknout, že současné Windows 10 se pro logistické terminály v podstatě nepoužívají, snad jedině s výjimkou tabletů.

Ostatní mobilní operační systémy jako například iOS od Applu své místo pro zařízení v logistice nenalezly. Další, například Linux či proprietární operační systémy, stojí v této oblasti zcela na okraji a jejich podíl se dále snižuje.

"Nově vznikající projekty jsou již jednoznačně na platformě Android," říká Čestmír Váňa ze společnosti Kodys. "Přesto stále ještě není podíl prodávaných terminálů s Windows zanedbatelný, byť definitivní podpora tohoto operačního systému bude ukončena již v roce 2020 pro Windows Embedded Handheld, respektive 2021 pro WinCE7. Je to proto, že někteří uživatelé doplňují zařízení do stávajících instalací a nemají ještě své aplikace přizpůsobené pro Android."

2021

Definitivní podpora operačního systému Windows bude ukončena již v roce 2020 pro Windows Embedded Handheld a v roce 2021 i pro Win CE7.

Vzhledem k tomu, že Android je poměrně otevřený operační systém, je třeba ve větší míře řešit jeho zabezpečení. Proto výrobci terminálů vyvíjejí různé doplňky, které umožňují vyšší zabezpečení i komfortnější práci, například rychlejší konfigurování a zprovoznění požadované aplikace a lepší provázanost se systémem pro správu mobilních zařízení. Vývoj těchto doplňků je prováděn ve spolupráci s autorem Androidu − Googlem.

Výhody i rizika přechodu na Android

"Momentálně nevidím jinou alternativu, která by měla Android na mobilních terminálech nahradit," vysvětluje Čestmír Váňa. "Výhodou je velké rozšíření tohoto systému a tím i všeobecná znalost Androidu ze strany vývojářů aplikací. Jistým rizikem je zvyšující se frekvence vydávání nových verzí OS, což klade větší nároky na správu aplikací. Na rozdíl od komerčních smartphonů ale výrobci logistických terminálů na toto pamatují a snaží se, aby aktualizace operačního systému bylo možné řídit. Nevýhodou Androidu jsou velké hardwarové nároky na chod vlastního operačního systému, nicméně při výkonnosti dnešních terminálů je to čím dál menší problém. Windows jako platforma pro mobilní terminály momentálně nepřipadá v úvahu a nevýhodou iOS je celková uzavřenost systému, což omezuje možnosti vývoje aplikací a spolupráci s periferiemi, jako je například integrovaný snímač čárových kódů. Vzhledem k tomu, že Android je již dostupný nejen pro běžné ruční, ale i pro vozíkové terminály a pro odolné tablety, preferoval bych tento systém. Jedním dechem ale mohu dodat, že v podstatě není žádná alternativa, která by skýtala perspektivu do budoucna, a tudíž není příliš mezi čím vybírat."

Podle průzkumu společnosti Panasonic logistický pracovník v průměru naskenuje 197 čárových kódů denně. Každé sebemenší zdržení se při stém opakování nasčítá a ve výsledku může mít vliv na dodání zásilky a spokojenost zákazníka. "Provozovatelé logistických center proto vyžadují zařízení, které lze snadno ovládat jednou rukou, lze s ním jednoduše skenovat zboží ve všech výškách regálů, je odolné proti vodě, prachu i pádům a nárazům, dobře čitelné z velkých úhlů i na silném světle a má dlouhou výdrž baterie," říká Jan Šplíchal ze společnosti Panasonic Computer Product Solutions Česká republika.

I handheldy této společnosti jsou postavené na operačním systému Android. Důvodem je to, že se pro něj snadněji vyvíjejí nové aplikace a je i celkově cenově dostupnější. "Pro Android mluví i otevřenost systému, která umožňuje snadnější přizpůsobení systému. Vždy ovšem záleží na infrastruktuře a velikosti IT oddělení dané společnosti, ale také na potřebách při vývoji vlastních aplikací," dodává Jan Šplíchal.

Toughpady Panasonic, které mohou být stejně velké jako handheldy, pak mají volitelný operační systém Android nebo Windows, stejně jako je tomu v případě odolných notebooků Toughbook.

Zastaralý operační systém?

Také Michal Herštus ze společnosti Point X vidí jako nejzřetelnější trend pokračující příklon k designu podobnému chytrému telefonu, tedy zařízení s dotykovou obrazovkou a bez klávesnice, a to i ve skladech. "Windows Mobile a WindowsCE mají stále významný podíl, ale jsou to systémy za zenitem. Do budoucna je nyní jednoznačným trendem Android. Popravdě nevidím jedinou výhodu WinCE/WinMobile systémů oproti Androidu. Mobilní Windows nepodporují rychlé komunikace (LTE) ani moderní výkonné procesory, hůře pracují s kamerou, mají výrazně méně komfortní ovládání atd. Je to prostě v dnešní době již zastaralý OS," dodává Michal Heřtus.

Jak vypadá situace z pohledu logistické firmy, která handheldy používá ve svých distribučních centrech a musí řešit otázku operačního systému? Například společnost PPL má dosud v provozu jak zařízení na platformě Windows, tak i handheldy s Androidem.

"V současnosti používáme dosluhující platformu Microsoft a zároveň nasazujeme nový operační systém Android. Důraz klademe především na komunikaci, neboť nové systémy automatizace vyžadují ukládání a přenos stále většího objemu dat," říká generální ředitel PPL Petr Chvátal. "Pro zákaznické aplikace samozřejmě máme k dispozici také širokou podporu operačního systému Apple iOS. Přednost pro interní aplikace však dostává Android z důvodu podpory průmyslových zařízení."

Roztříštěnost Androidu je nevýhodou

Výhodu Androidu vidí Petr Chvátal v otevřenosti tohoto operačního systému, ta je ale podle něj zároveň i velkou nevýhodou. Zatímco na jedné straně existuje velmi různorodá skupina výrobců hardwaru i variant softwaru, na straně druhé to vede k omezení kompatibility řešení a nutnosti certifikací zařízení pro práci s logistickými aplikacemi.

"Aktuálně je to například problém nejednotného přístupu výrobců k 'obohacené' realitě. U platformy Apple tento problém odpadá díky přísným pravidlům pro vývojáře softwaru, současně se ale jedná o zařízení nevhodné pro průmyslový provoz. Pro zákaznické aplikace a část aplikací pro partnery jsou k dispozici varianty programového vybavení i pro platformu Apple iOS," dodává Petr Chvátal.

V jednotě je síla − ale…

Trend na poli průmyslových handheldů je dnes už jednoznačný. Windows − také následkem politiky svého tvůrce a výrobce − už ztratily půdu pod nohama a vítězem se stává Android. Firmy neřeší, zda na Android přejít, či ne. S obměnou svých zařízení přecházejí na nový operační systém. Jsou s ním spokojeny, ovšem uvědomují si i rizika, která používání Androidu přináší. Otevřenost tohoto operačního systému je jeho výhodou, ale současně přináší bezpečnostní rizika.

Jednotnost používaných systémů v různých částech zásobovacího řetězce může zjednodušovat komunikaci, závislost na jedné platformě však také není výhodná. V každém případě se budeme už brzy u mobilních terminálů setkávat pouze s jedním operačním systémem.