Česká technologická společnost Flowmon Networks, zabývající se vývojem a výrobou produktů pro monitorování a zabezpečení počítačových sítí a aplikací, má za sebou téměř rok od spojení s novým americkým vlastníkem Kemp Technologies. Akvizice firmě přinesla rozšíření produktového portfolia i přístup na nové trhy, říká v rozhovoru obchodní ředitel Kemp Flowmon Jiří Mazal.

Co vše se od spojení s Kemp Technologies změnilo?

Poměrně rychle jsme si potvrdili potenciál ve vzájemné symbióze našich technologií i po stránce obchodu. Akvizicí jsme získali přístup na trhy, kde jsme neměli tak silnou pozici jako v Česku, na Slovensku, respektive v regionu střední a východní Evropy, nebo Japonsku, ale Kemp ano. A naopak.

Stále však narážíme na to, že společnost Kemp a její technologie jsou ve střední a východní Evropě dosud poměrně málo známé. Celosvětově využívá jejich produkty více než 25 tisíc zákazníků a například v západní Evropě jsou velmi často nasazovány místo zaběhnutých řešení od F5 nebo Citrix. A to z důvodu lepšího poměru ceny a výkonu i výrazně jednodušší implementace a obsluhy.

Jak spojení ovlivnilo vaše portfolio?

Nejvýraznější změnou z pohledu zákazníka je jiné pojmenování produktů. Hlavní značkou je nyní Kemp a jednotlivé produktové řady jsou označené dle zaměření. To znamená, že produktová řada load balancerů, které řídí zatížení serverů, nese označení Kemp LoadMaster a naše dosavadní řada pro monitoring a zabezpečení sítí nově Kemp Flowmon. Od toho se odvíjí i označení jednotlivých produktů – například Flowmon sonda nese nově označení Kemp Flowmon sonda.

Zároveň již dochází k těsnější spolupráci obou technologií, ať už pronikáním důležitých funkcionalit oběma směry nebo vývojem specializovaných nástrojů. První viditelnou vlaštovkou je přidání funkcionality Network Telemetry do řady load balancerů LoadMaster. Což posouvá možnosti zlepšování uživatelské zkušenosti s aplikacemi úplně novým směrem. Současná aplikační infrastruktura je totiž i díky edge computingu a cloudu stále komplikovanější a právě rozšířené statistiky síťové telemetrie pomohou zákazníkům přesně identifikovat příčinu vznikajících problémů a snadno určit, zda jsou způsobeny aplikací nebo sítí.

Jak se změnil dosavadní obchodní model a distribuční řetězec?

Dosavadní obchodní model zůstává stejný, tedy striktně nepřímý. I nadále budeme využívat síť certifikovaných partnerů, kteří zákazníkům dodávají nejen naše řešení, ale i služby s přidanou hodnotou, poradenství a mnohdy jsme i součástí komplexní dodávky s jinými technologiemi. Dalším důležitým pilířem jsou distributoři. V současnosti spolupracujeme s firmou Veracomp a VUMS DataCom, respektive se SecTec a Veracomp SK na slovenském trhu. Mají na starosti obchodní i technickou podporu partnerům a pomáhají také například s ověřováním funkčnosti zvolených řešení (Proof of Concept) a podobně. Stejně jako Kemp aplikujeme tento model i na další regiony.

Jedinou změnou pro naše partnery je tak možnost posílení a rozšíření portfolia o Kemp a nově také společná podpora pro obě značky.

Co můžeme očekávat v příštích měsících?

Budeme se více soustředit na západní Evropu a Ameriku. Vidíme zde skutečně velký potenciál k růstu. Zároveň jsme zde identifikovali nové trendy v oblasti enterprise, které bychom rádi přinesli do Evropy. Stejně jako je to s jinými trendy, i tyto se k evropským zákazníkům dostávají až s určitým zpožděním.

Díky Kempu se nyní můžeme orientovat také na zcela nové typy partnerů, které Flowmon dosud zajímal jen okrajově. Pokud někdo například vyvíjí aplikace na míru – typicky bankovní – nebo instaluje systémy CRM, ERP, tomu Kemp může pomoci lépe provozovat aplikace nebo rozšířit své portfolio o produkt, který může prodávat jako službu. Mimochodem pro každého MSP (Managed Service Providera, externí společnost, která se stará o vybrané služby - například síť, aplikace, zabezpečení nebo hosting, pozn. red.) jsou velkým přínosem bezkonkurenčně široké možnosti licencování, které Kemp nabízí.

Na českém a slovenském trhu se zaměříme také na zvýšení povědomí o značce a technologiích Kemp. Oblast load balancingu zde – alespoň prozatím – ovládá konkurence. Kemp má však zákazníkům co nabídnout. Ne nadarmo se pyšní titulem nejoblíbenějšího load balanceru na světě. Na rozdíl od řešení, které na našem trhu převládá, je výrazně levnější, aniž by to bylo na úkor jeho funkcionality. Další jeho velkou výhodou je jednoduchost. Nevyžaduje na rozdíl od konkurence žádné dedikované technické pracovníky, protože jej zvládne nakonfigurovat a obsluhovat každý, kdo si zvládne nastavit Windows 10. K tomu si přidejte skvělou podporu a nebývale širokou škálu licencí.

Text nevyjadřuje názor redakce