Kolečka trhu elektromobilů se začala roztáčet i v srdci Evropy. První české elektromobily brázdí silnice, potenciálních i hrdých majitelů elektromobilů přibývá a v souvislosti s tím řeší dobíjení čtyřkolých miláčků jak doma, tak na cestách. Nejeden výrobce elektrokomponentů tak do svého portfolia zahrnul i dobíjecí stanice.

Je tomu tak i v případě KPB INTRA s.r.o., která se v energetickém průmyslu pohybuje už od roku 1995. Vývojem dobíjecích stanic se začala zabývat v roce 2015. Jejím cílem bylo vyvinout zákaznicky komfortní dobíjecí stanice, které zajistí nejen dobíjení, ale budou vybaveny i aplikací pro správu stanic majitelem/provozovatelem. Výsledkem vývoje je tak unikátní řada dobíjecích stanic s vlastním backend systémem (systém pro řízení a správu stanic). Backend systém je jeden z klíčových prvků pro komerční provoz jakékoli dobíjecí stanice, neboť právě zde jsou informace potřebné pro úplatné dobíjení. Na rozdíl od konkurenčních výrobců zákazníci KPB INTRA nemusí řešit volbu backend systému a jeho kompatibilitu nebo složitost propojení s dobíjecí stanicí. Kromě standardních informací o provozu a správě dobíjecích stanic backend KPB INTRA obsahuje platební a fakturační modul pro jednorázové i smluvní dobíjení a vzorovou obchodní dokumentaci (smlouvy, obchodní podmínky, apod.), což jistě ocení ti, kteří chtějí úplatné dobíjení provozovat, ale nejsou vybavení týmem právníků a daňových poradců, kteří by je problematikou úplatného dobíjení provedli (např. malé ČS, autoservisy, hotely, restaurace). Další nemalou výhodou dobíjecích stanic KPB INTRA je možnost zákaznické konfigurace výkonu i typu konektorů pro připojení elektromobilů (Yazaki, Mennekes, CCS-2).

Varianty dobíjecích stanic

KPB INTRA nabízí řadu stanic na principu dobíjení střídavým proudem (AC stanice), a to v provedení stojanovém nebo nástěnném (wallbox). Maximální výkon AC stanic je v současné době 22 kW.

Pro úplatné dobíjení jsou určeny stojanové dobíjecí stanice. Pro soukromý osobní nebo firemní provoz a bezplatné komerční využití např. u nemocnic a úřadů jsou dobíjecí stanice koncipovány jako jednoduché wallboxy vybavené LED kontrolkami s indikací stavu a procesu dobíjení.

Mechanickou odolnost všech dobíjecích stanic zajišťují skelety z ocelového/hliníkového plechu s antikorozní vrstvou a bezpečnostním sklem chránícím dotykový displej. Skleněné výplně jsou podsvícené LED osvětlením. Stanice se dají osadit dodatečnými obrazovkami pro světelnou reklamu nebo pro využití jako infopanel s aktualitami a informacemi, vkládanými majitelem/provozovatelem dobíjecí stanice v backend systému. Stojanové stanice mohou dobíjet dva elektromobily současně a mohou disponovat více typy konektorů. Řada dobíjecích stanic na principu dobíjení stejnosměrným proudem (DC dobíjení) s výkonem 50 kW je prozatím ve fázi vývoje. DC dobíjecí stanice sice výrazně zkrátí dobu dobíjení, jejich pořízení i provoz jsou však finančně náročnější.

Text nevyjadřuje názor redakce.